У 2025 році Міністерство освіти і науки України знову запропонує вступникам додаткову підтримку у вигляді освітніх грантів. Про це повідомив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький, під час інтерв’ю Українському радіо.
Як і торік, паралельно з держзамовленням та бюджетними місцями, вступники матимуть можливість претендувати на грошову допомогу — за умови високих результатів національного мультипредметного тесту (НМТ).
Які бали дають право на грант
Сума гранту залежатиме від результатів НМТ:
- 150 і більше балів з двох предметів — дають шанс на грант у розмірі 15 тисяч гривень;
- 170 і більше балів з двох предметів — сума зростає до 25 тисяч гривень.
Проте розмір гранту може коливатися, адже застосовуються спеціальні коефіцієнти, залежно від обраної спеціальності.
На кого робитимуть ставку
За словами Винницького, держава хоче заохочувати вступ на спеціальності, критично важливі для відновлення країни. Йдеться про:
- освіту,
- медицину,
- психологію,
- інженерію, пов’язану з енергетикою.
Саме на цих напрямах, окрім грантів, передбачені й бюджетні місця. Щоб вступити за держкошти, абітурієнтам потрібно мати найвищі комплексні бали, які формуються з чотирьох предметів.
Гранти хочуть закріпити законодавчо
Наразі триває підготовка законопроєкту, який має перевести грантову програму з рівня постанов Кабміну до законодавчої норми. Мета — забезпечити її стабільність та прозорість у майбутньому.
“Ми не бачимо, щоб кількість бюджетних місць зменшувалася, але додаток грантів цього року продовжується”, — наголосив заступник міністра.
За прогнозами МОН, більшість вступників у пріоритетні галузі зможуть отримати державну підтримку — або у вигляді повного фінансування (бюджету), або як часткове покриття контракту через грант.
Планується, що завдяки цій системі зросте доступність вищої освіти, особливо на спеціальностях, де країна відчуває дефіцит фахівців.